Title | Drive-Out Cinema |
Agency | Goodby Silverstein & Partners |
Campaign | The Fate of the Furious |
Advertiser | Comcast/Xfinity |
Brand | Comcast/Xfinity |
Date of First Broadcast/Publication | 2017 / 4 |
Business Sector | Consumer Electronics & Audio-Visual |
Media Type | Web Film |
Length | |
Production Company | HēLō |
Chairman | Rich Silverstein |
Chief Creative Officer | Margaret Johnson |
Creative Director | Jeff Gillette |
Creative Director | Jens Waernes |
Creative Director | Jon Wolanske |
Associate Creative Director | Rohan Cooke |
Associate Creative Director | Laura Petruccelli |
Copywriter | Laura Petruccelli |
Copywriter | Craig Shervin |
Art Director | Rohan Cooke |
Art Director | Charles Lee |
Art Director | Louis Xinran Li |
Director of Broadcast Production | Tod Puckett |
Executive Broadcast Producer | James Horner |
Broadcast Producer | Stephanie DeNatale |
Assistant Broadcast Producer | Samantha Tarde |
Managing Partner | Leslie Barrett |
Account Director | Jason Bedecarré |
Account Director | Georgia Newton |
Account Manager | Perry Kayla Fox |
Assistant Account Manager | Emily Kelly |
Group Brand Strategy Director | John Thorpe |
Brand Strategy Director | Andrew Mak |
Director of Business Affairs | Judy Ybarra |
Business Affairs Associate Manager | Rodney Hameroff |
Director | Jeff Tremaine |
Executive Producer | Justin Moore-Lewy |
Executive Producer | Shanna Newton |
Managing Director | Brendan Kiernan |
Executive Producer | Andrew Oppenheimer |
Line Producer | Tina Nakane |
Director of Photography (DOP) | Wyatt Troll |
Production Designer | Robb Buono |
SFX Supervisor | Jim Schwalm |
Stunt Coordination | Oakley Lehman |
Editing Company | Cut & Run |
Editor | Pete Koob |
Assistant Editor | Christopher Kasper |
Assistant Editor | Andy Berner |
Managing Director | Michelle Eskin |
Executive Producer | Deanne Mehling |
Production Company Producer | Sara Stasinos |
Grade | Company 3 |
Colorist | Sean Coleman |
Producer | Matt Moran |
Post Production | CT-SF |
Executive Producer | Melanie Bass |
Production Company Producer | Felicia Libby |
Flame Artist | Zac Dych |
Flame Artist | David Valencic |
Sound Design Company | LSD |
Sound Designer | Michael Anastasi |
Mix | Lime |
Mixer | Rohan Young |
Audio Assistant | Ben Tomastik |
Production Company Producer | Kayla Phungglan |
Executive Producer | Susie Boyajan |
Animation/3D | Natasha Candelaria |
Creative Director | Mike Landry |
Executive Post-Producer | John Dutton |
Michael Damiani |