Title | McEnroe vs. McEnroe |
Agency | FCB Worldwide |
Campaign | McEnroe vs. McEnroe |
Advertiser | AB Inbev |
Brand | Michelob Ultra |
Posted | June 2022 |
Business Sector | Beers, Ciders, Lagers |
Story | NA |
Media Type | Case Study |
Length | |
Sound | Sonic Union |
Production Company | 456 Studios |
Production Company | Lord + Thomas |
PR Agency | 3PM |
PR Agency | Weber Shandwick |
Music | JSM Music |
Post Production | Secret Guy |
Post Production | Ntropic |
Post Production | Chapeau! Communication |
Chief Creative Officer | Gabriel Schmitt |
Chief Creative Officer | Michael Aimette |
Creative Partner | Danilo Boer |
Executive Creative Director | Samira Ansari |
Executive Creative Director | Matthew Sy |
Creative Director | Jay Marsen |
Director of Integrated Production | Adam Isidore |
VFX Artist | Kathleen Chee |
Advertising Manager | Ricardo Marques |
Advertising Manager | Chris Jones |
Senior Vice President | Peter Martin |
Creative Partner | Michelle Craig |
Creative Director | Bethan Coe |
Director | Bethan Coe |
Technical Director | Bethan Coe |
HOP | Matias Letelier |
Editor | Bill Cramer |
Special Effects / VFX | Colin Stackpole |
Flame Artist | Colin Stackpole |
Chief Creative Officer | Joel Simon |
Vice President (VP) | Jeff Fiorello |
Executive Producer | Jeff Fiorello |
Senior Producer | Andrew Manning |
Producer | Sharon Cha |
Sound Designer | Julienne Guffain |
Mix Engineer | Julienne Guffain |
Head of Production | Patrick Sullivan |
Special Effects / VFX | Ben Looram |
Creative Lead | Ben Looram |
Creative Director | Lauren Mayer-Beug |
Colorist | Anthony Harris |
Technologist | Mark Wright |
VFX Producer | Nicole Visram |
Animation/3D | Notan Studio |
Creative Director | Alexandre Abrantes |
Creative Director | Lex Beltrone |
Associate Creative Director | Thomas Mori |
Associate Creative Director | Simon Dolsten |
Associate Creative Director | James Meiser |
Integrated Producer | Pim Leeuwenkamp |
Integrated Producer | Marissa Lando |
Director of Business Affairs | Janice Katz |
Producer | Lizzy McGlynn |
Talent Management | Janet Merone |
Traffic Manager | Mary-Beth Parton |
Content Creator | Adam Nelson |
Senior Editor | Breithner Monteiro |
Editor | Chris Monteiro |
Senior Editor | Mitch Schreiber |
Studio Director | Liz Ludden |
Integrated Producer | Doria Lacey |
Studio Director | Roman Mendez |
VFX Artist | Anj Puglise |
VFX Artist | Tom Mackey |
VFX Artist | Derek Viramontes |
SVP Group Account Director | Megan Bundy |
SVP Group Account Director | Diana Gonzalez-Cash |
VP/Account Director | Ashley Read |
Account Supervisor | Logan Butler |
Account Supervisor | Joe Labuz |
Project Manager | Abby Kiefer |
Strategy Director | Jamie Rutherford |
Strategist | Michael Schonfeld |
Chief Marketing Officer (CMO) | Benoit Garbe |
Advertising Manager | Talita Andrade |
Advertising Manager | Miles Ritenour |
Advertising Manager | Dylan Ruby |
Advertising Manager | Jessica Thorpe |
Advertising Manager | Alexis Unwalla |
Advertising Manager | Kerry Scalora |
Advertising Manager | Spencer Gordon |
Advertising Manager | Lindsay Marzocca |
Advertising Manager | Bridget Inglima |
Advertising Manager | Paige Dawes |
Senior Vice President | Jim Sias |
Senior Manager | Lemondria Hobbs |
Account Director | Jackie Baez |
Director of Production Operations | Mindy Lubert |
Production lead | Sarah Barson |
Executive Creative Director | Yifei Chai |
Creative Director | James Medcraft |
Executive Producer | Philip Erney |
Executive Producer | Matt Cohen |
Director of Photography (DOP) | Bernard Hunt |
Production Manager | Nikil Shyam Sunder |
Assistant Director | Kevin Murphy |
Post Production Supervisor | Shannon Peiper |
VFX Executive Producer | Holly Graham |
Colorist | Matt Rosenblum |
Senior Producer | Norm Felker |
Producer | Robbie Herrera |
2D Lead | Aidan Jung |
2D Artist | Mike Roy |
Compositing | Joe Chiao |
Managing Director/Partner | Karuna Venter |
Legal Manager | Melissa Ashkin |
Lead Flame Artist | Shane Zinkhon |
Flame Artist | Ted Stanley |
Flame Artist | Tegan Arnold |
Head of Production | Nicole Radford |
Executive Producer | Alex Kim |
IT | Jacob Crook |
Coordinator | Walter Chism |